Ekonomi

ABD tüketici güveni Şubat’ta yukarı yönlü revize edildi

YENİ ABD’de Michigan Üniversitesi tarafından ölçülen tüketici güven endeksi Şubat ayında 67’ye revize edilerek Ocak 2022’den bu yana en yüksek değerine ulaştı.

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin trendleri doğrultusunda hazırladığı Şubat ayı tüketici güven endeksine ilişkin nihai verileri açıkladı.

Buna göre, tüketici güveni Şubat ayında bir önceki aya göre 2,1 puan artarak 67 ile Ocak 2022’den bu yana en yüksek değerine ulaştı.

Söz konusu veriler yukarı yönlü revize edilirken Şubat ayı öncü verisi 66,4 olarak açıklandı. Ocak ayında tüketici güven endeksi 64,9 olarak kaydedildi.

Amerikalıların mevcut finansal koşullara ilişkin değerlendirmelerini ölçen mevcut ekonomik koşullar endeksi, Şubat ayında aylık 2,3 puan artışla 70,7’ye yükseldi. Tüketicilerin uzun vadeli öngörülerini yansıtan tüketici beklentileri endeksi ise aynı dönemde 2 puan artarak 64,7 oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tüketici Anketleri Direktörü Joanne Hsu, tüketici güveninin şubat ayı öncü verilerini doğruladığına işaret ederek, Ocak ayında yüzde 3,9 olan kısa vadeli enflasyon beklentilerinin bu ay yüzde 4,1’e yükseldiğini kaydetti. .

Tüketicilerin kısa vadeli enflasyon konusunda ciddi bir belirsizlik sergilemeye devam ettiğini vurgulayan Hsu, bu nedenle önümüzdeki aylarda beklentilerin istikrarsız olabileceğini söyledi.

Hsu, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin Şubat ayında yüzde 2,9’da değişmeden kaldığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu