Haber

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, nükleer müzakerelerin süresinin sınırlı olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, İranlı milletvekillerinin nükleer müzakerelerin süresini sınırlayacak bir maddeyi hükümet için geçirebileceğini söyledi.

İran resmi ajansı IRNA’ya göre El Cezire televizyonuna özel bir röportaj veren Abdullahiyan, nükleer müzakerelere ilişkin sürecin sınırlı olduğunu belirtti.

Abdullahiyan, İranlı milletvekillerinin hükümet için nükleer müzakerelerin süresini sınırlayacak bir yasa çıkarabileceği uyarısında bulunarak, “Müzakere kapıları sonsuza kadar açık kalmayacak.” söz konusu.

İran ile varılan nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması ve ABD’nin yeniden anlaşmaya katılmasının görüşüldüğü Viyana’da yapılan nükleer müzakereler, Washington ile Tahran arasındaki çatışma nedeniyle Eylül 2022’de askıya alınmıştı.

“Suudi Arabistan Kralı Selman’ı Tahran’a davet edeceğiz”

Abdullahiyan, “Suudi Arabistan Kralı, İran ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkileri 7 yıl aradan sonra normalleştirme anlaşmasının ardından Suudi Arabistan Cumhurbaşkanı Salman bin Abdulaziz Al’ın davetlisi olarak İran Cumhurbaşkanı’nı davet etti. Suud, ülkesine benzer bir davetiyeyi Kral Selman’a da ziyaret etmesi için göndereceğiz…’ dedi.

Riyad ve Tahran, 7 yıllık aradan sonra 10 Mart’ta Pekin’de Çinli yetkililer aracılığıyla diplomatik ilişkilerin iki ay içinde yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya vardı.

Anlaşma kapsamında, süreci yürütmek ve detayları netleştirmek için iki ülke dışişleri bakanlarının yakında görüneceği belirtildi.

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Siyasi İşler Yardımcısı Mohammad Jamshidi, 19 Aralık’ta Kral Selman’ın Reisine kendisini Riyad’a davet ettiğini belirten bir mektup gönderdi.

ABD ile esir mübadelesi

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan da ABD ile esir değişimi konusunda anlaşmaya vardıklarını hatırlattı.

Anlaşmanın Katar üzerinden yapıldığını kaydeden Abdullahiyan, “ABD tarafında her şey yolunda giderse kısa vadede tutuklu değiş tokuşuna tanık olacağız” dedi. terimleri kullandı.

habergolhisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu