Haber

Cumhurbaşkanlığının 2023 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “2023’de Milli Muharip Uçak, KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı, Bayraktar TB3 SİHA, HÜRJET Jet Eğitim Uçağı ve Ağır Sınıf ATAK Helikopteri gibi projelerde çok önemli gelişmeleri yüce milletimizle paylaşacağız.” dedi.

Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına bağlı, ilgili ve bağlantılı kurum ve kuruluşların 2023 yılı bütçelerine ait yaptığı sunumda, Strateji ve Bütçe Başkanlığınca global ve ulusal gelişmeler dikkate alınarak, iktisattaki gelişmelerin izlenmesi ve tahlili ile iktisadın makro büyüklüklerine ait kestirimler ve bütçe gerçekleşme süreçlerinin takibine devam edildiğini belirtti.

Orta Vadeli Program’ın (OVP), Başkanlık ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından müşterek hazırlanarak 4 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlandığını anımsatan Oktay, 2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nın, Başkanlıkça ilgili kuruluşlarla iş birliği içinde hazırlanıp, 25 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini kaydetti.

Başkanlık tarafından hazırlanan 2022 Yılı Yatırım Programı’nın ise ocak ayı içerisinde yayımlandığını hatırlatan Oktay, Programda toplam proje tutarının 1 trilyon 779 milyar liraya, başlangıç ödeneğinin ise 184,3 milyar liraya ulaştığını aktardı.

Yatırım Programı’na dahil edilen proje sayısının 3 bin 91’den 2022 yılında 3 bin 134’e yükseldiğini söz eden Oktay, “Sayıştay denetim raporlarını da büyük bir hassasiyetle ele alıyor, bu raporlarda tespit edilen hususlar çerçevesinde ihtiyaç duyulan işlemleri gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi İSEDAK’ın 38. Bakanlar Toplantısı’nın İstanbul’da başlayacağını belirten Oktay, İSEDAK Toplantısı’na bu yıl yoğun bir katılımın söz konusu olduğunu, Türkiye’nin 50 ülkeden 30’dan fazla bakan ile 30 uluslararası kuruluştan üst düzey temsilciye ev sahipliği yapacağını söyledi.

2053 vizyonu doğrultusunda, uzun vadeli kalkınma hedeflerini daha ileriye taşıyacak 12. Kalkınma Planı hazırlıklarının başladığını dile getiren Oktay, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda katılımcı bir anlayışla kamu kesimi, özel kesim, STK’ler ve akademik etrafları bir ortaya getirecek toplantıların bu ay sonu prestijiyle başlaması planlanmaktadır. Strateji ve Bütçe Başkanlığının 2021 yılı kesin hesap masrafı 370 milyon 187 bin lira olmuştur. Bu masrafların yüzde 65’i sermaye transferleri, yüzde 29’u işçi sarfiyatları ve yüzde 5’i mal ve hizmet alımlarıdır. Başkanlığın 2022 yılı ödeneği 66 milyar 621 milyon 852 bin lira olup söz konusu ödeneğin 66 milyar 177 milyon 120 bin lirası yedek ödenektir. 2023 yılı bütçesi için ise yüzde 99’u yedek ödenek olmak üzere Başkanlığa 89 milyar 145 milyon 195 bin lira ödenek tahsisi öngörülmüştür.”

“CİMER’e başvuru 4 milyon 990 bine ulaştı”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının Türkiye’nin kamu diplomasisi faaliyetlerini yürütme, dezenformasyonla uğraş etme, devlet-millet münasebetini güçlendirme ve devlet irtibatının uyumunu sağlama vazifeleri doğrultusunda birçok çalışma gerçekleştirdiğini lisana getiren Oktay, 2022 yılında Cumhuriyetin 100. yılı kutlamalarına yönelik “Türkiye Yüzyılı” konseptiyle yürütülen kampanyanın uygulama sürecinin başladığına işaret etti.

Oktay, 2022 yılı Kasım ayı prestijiyle Bağlantı Başkanlığınca toplamda 17 bin 832 basın kartı verildiğini, 11 Kasım prestijiyle CİMER müracaat sayısının 4 milyon 990 bin 433’e ulaştığını, müracaatların cevaplanma oranının yüzde 91 olduğunu bildirdi.

İletişim Başkanlığınca, 2023 yılında da Stratejik Bağlantı Doruğu üzere ulusal ve milletlerarası çapta aktifliklerin düzenlenmeye devam edilmesi, konferanslar ve stantlar düzenlenmesi, kitaplar ve makaleler yayımlatılması üzere çalışmaların sürdürüleceğini söz eden Oktay, şu bilgileri verdi:

“İletişim Başkanlığına 2021 yılında yapılan bütçe aktarma süreçleriyle birlikte toplam 606 milyon 919 bin lira ödenek tahsis edilmiş, kelam konusu ödeneğin yüzde 99’u kullanılmıştır. Kesin hesap masraflarının yüzde 75’i mal ve hizmet alımları ve yüzde 18’i işçi masraflarıdır. 2022 yılı ödeneği 816 milyon 493 bin lira olup, 2023 yılında ise Başkanlığa toplam 1 milyar 631 milyon 576 bin lira ödenek tahsisi öngörülmektedir.”

“Milli Saraylar Yönetimi’ne 669 milyon lira ödenek”

Tarihi mirası dünyanın çekim merkezi haline getirmek vizyonu ile hareket eden Ulusal Saraylar Yönetimi Başkanlığının, çağdaş müzecilik uygulamaları ve çağdaş onarım teknikleriyle Türkiye’nin kültürel mirasının gelecek nesillere aktarılmasında ve dünya çapında tanınırlığının arttırılmasında önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Oktay, Nisan 2022’de Türk İslam Medeniyetleri Müzesi’nin açılması ile Türk-İslam tarihine ışık tutan ve İslam medeniyetinin bin yıllık birikimini temsil eden seçkin eserlerin 15 tematik bölümde kültür sanat dünyası ile buluştuğunu hatırlattı.

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığına bağlı saray, köşk, kasır ve müzeleri 2022 yılı Ekim ayı sonu itibarıyla 4 milyon 261 bin kişinin ziyaret ettiğini aktaran Oktay, böylece Türkiye’nin turizm gelirlerine değerli ölçüde katkı sağlandığını vurguladı.

Başkanlığın 2021 yılı kesin hesap masrafının 246 milyon 963 bin lira olduğunu belirten Oktay, kesin hesap masraflarının yüzde 22’sinin sermaye giderleri, yüzde 9’unun ise mal ve hizmet alımları olduğunu söyledi.

Oktay, Başkanlığın 2022 yılı ödeneğinin 354 milyon 260 bin lira olduğunu, 2023 yılı bütçesi için 669 milyon 800 bin lira ödenek tahsisi öngörüldüğünü söz etti.

“9 milyon belge dijital ortama aktarıldı”

Devlet Arşivleri Başkanlığının, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti temel alındığında yaklaşık 700 yıllık medeniyete ilişkin arşiv evraklarını titizlikle koruma edip, yenilediğini, bugün olduğu üzere gelecekte de ilgililerin istifadesine sunmak için çalışmalar yürüttüğünü kaydeden Oktay, 2021 yılı ve 2022 yılının birinci 10 ayında toplamda 2,6 milyon evrak tasnifinin tamamlanarak bilgiye ulaşımın mümkün kılındığını, arşivcilik alanında kullanılmakta olan yıpranmış 130 bin dokümanın onarımının yapıldığını, yaklaşık 9 milyon evrakın imgesinin dijital ortama aktarıldığını anlattı.

Oktay, 2021 ve 2022 yılının birinci 10 ayında yaklaşık 17 milyon evrak imgesine erişim sağlandığını, 2023 yılında dijital dönüşüm çalışmalarının değerli bir uygulaması olan Bütünleşik Arşiv İdare Sistemi’nin uygulamaya gireceğini dile getirdi.

Başkanlığın, Türkiye’ye yönelik mesnetsiz argümanları çürütmek ismine Arşivler Ortası İşbirliği Protokolü sayısını 2023 yılında 68’e ulaştırmayı hedeflediğini aktaran Oktay, “Devlet Arşivleri Başkanlığının 2021 yılı kesin hesap gideri 150 milyon 491 bin lira olmuştur. Bu giderlerin yüzde 24’ü sermaye sarfiyatları ve yüzde 10 mal ve hizmet alımlarıdır. Başkanlığın 2022 yılı ödeneği 230 milyon 763 bin lira olup, 2023 yılı bütçesi için 362 milyon 941 bin lira ödenek tahsisi öngörülmüştür.” dedi.

“Gücümüzü perçinlemeye devam ediyoruz”

Savunma sanayiinde, son 20 yılda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın irade ve desteğiyle adeta bir devrim gerçekleştirildiğini vurgulayan Oktay, şöyle devam etti:

“2002’de savunma sanayii dalında yalnızca 56 firma faaliyet gösterirken, bugün bu sayı 2 bini aşmış, savunma sanayii kümelenmeleri ile kendi özgün eserlerini geliştiren büyük bir ekosisteme dönüşmüştür. Türkiye geçmişte global pazarda kıymetli bir alıcı olarak değerlendirilirken, bugün değerli bir ihracatçı pozisyonuna gelmiş olup, muvaffakiyetini alanda ispat etmiş insansız hava araçlarının tasarımı, üretimi ve satışında da dünyanın birinci 3-4 ülkesi ortasında yer almaktadır. Bir taraftan bütün dünya SİHA’larımızın kabiliyetlerini konuşurken, başka taraftan insansız sistemlerin tümünde kıymetli eserler geliştirmeye devam ediyoruz. Ayrıyeten hassas vuruş kabiliyetine sahip füze ve mühimmatlarımız, elektronik harp ve radar teknolojilerinde nitelikli eserlerimiz, hava savunma sistemleri, türlü deniz ve kara platformları, siber güvenlik ve irtibat teknolojilerinde attığımız adımlarla Türkiye, savunma sanayii alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olma yolunda emin adımlarla yürümektedir.”

Oktay, 2022’de Milli Muharip Uçak Mühendislik Merkezi ile Türkiye’nin en büyük Kompozit Üretim Binası ve Uzay Sistemleri Mühendislik Merkezi’ni hizmete aldıklarını hatırlatarak, “Artık dünyada oyun değiştirici olan SİHA’larımız Akıncı, Aksungur, Bayraktar TB2, ANKA, Kargu ve Alpagu’nun yeni teslimatlarıyla havadaki gücümüzü perçinlemeye devam ediyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi TCG UFUK’un hizmete girdiğini anımsatan Oktay, yeni tip denizaltılardan HIZIR REİS’in havuza çekimi ile SELMAN REİS’in ilk kaynak töreninin gerçekleştirildiğini hatırlattı.

“Savunma sanayiimiz rekor kırdı”

Türkiye’nin ilk çıkarma gemisi TCG ANADOLU’nun yıl sonu itibarıyla Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesinin planlandığını dile getiren Oktay, KAPLAN MT orta sınıf tanklarının Endonezya’ya teslimiyle Türkiye’nin ilk tank ihracatını yaptığını ifade etti.

Uzun menzilli hava savunma sistemi SİPER’in ilk modelinin testlerinin başarıyla devam ettiğinin altını çizen Oktay, “2021 yılında savunma sanayii ihracatımız 3,2 milyar dolar ile kendi rekorunu kırmıştı. 2022 yılsonu gayemiz bu sayısı 4 milyar doların üstüne çıkarmaktır.” ifadesini kullandı.

Fuat Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2023’te Ulusal Muharip Uçak, KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı, Bayraktar TB3 SİHA, HÜRJET Jet Eğitim Uçağı ve Ağır Sınıf ATAK Helikopteri üzere projelerde çok değerli gelişmeleri şanlı milletimizle paylaşacağız. Denizlerdeki gücümüzü perçinleyecek olan “i” sınıfı fırkateynlerimizin birincisi İSTANBUL gemisi, denizde ikmal muharebe dayanak gemimiz DERYA ve yeni tip denizaltılarımızın birincisi PİRİ REİS hizmete girecektir. SOM ve ATMACA için geliştirilen KTJ3200 Turbojet Motoru teslim edilecektir. Ulusal ve yerli üretim Düşük Gürültülü Yükselteç (Low-Noise Amplifier-LNA) modülüne uzayda tarihçe kazandırılıp, gemilerin pozisyon ve rota bilgilerini sağlayacak KILIÇSAT Küp Uydu uzaya fırlatılacak, İMECE Yer Müşahede Uydusu uzaya gönderilecektir. Başkanlığın 2021 yılı kesin hesap harcaması 139 milyon 585 bin liradır. 2022 yılında Savunma Sanayii Başkanlığına 207 milyon 338 bin lira ödenek tahsis edilmiş, 2023 yılı için ise toplam 344 milyon 899 bin lira ödenek tahsisi öngörülmüştür.”

“MİT, 100’den fazla FETÖ mensubunun iadesini sağladı”

Kendini sürekli yenileme ve geliştirme vizyonuyla hareket eden Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığının (MİT), her geçen gün teknik kapasitesini daha da güçlendirerek, alanında öncü metotlar ve yaklaşımlar benimsediğini belirten Oktay, PKK/KCK’nın yönetici takımına yönelik sistemli bir biçimde nokta operasyonlara tartı veren MİT’in, Suriye ve Irak’ta örgüt önder takımlarını etkisiz kıldığını hatırlattı.

Oktay, FETÖ ile uğraşta ise Teşkilatın, örgütün mahrem yapılanması ile bâtın haberleşme metotlarını deşifre etmenin yanı sıra yurt dışında faaliyet gösteren sorumlu seviyedeki FETÖ mensuplarının Türkiye’ye iadesini sağlayarak örgütle mücadeleyi uluslararası boyutta sürdürdüğünün altını çizdi.

Teşkilatın, yürüttüğü istihbarat diplomasisi faaliyetleriyle, çeşitli ülkelerden 100’den fazla FETÖ mensubu teröristin Türkiye’ye iadesini sağladığını aktaran Oktay, şunları kaydetti:

“DEAŞ’ın ülkemizde hareket arayışlarının ortaya çıkarılması, üst seviye örgüt yöneticilerinin ele geçirilerek örgütün Suriye alanındaki yapılanmasının deşifre edilmesi, MİT’in terörle mücadele alanındaki diğer çalışmalarına örnek teşkil etmektedir. Suriye bağlamında Astana Süreci’nde, Libya’da hükümet kurma sürecinde, Rusya Federasyonu-Ukrayna bağlamında İstanbul Süreci’nde, MİT’in milli çıkarlarımızı koruyan arabuluculuk ve yönlendiricilik faaliyetleri etkili olmuştur. Tüm bu çalışmaları için 2021 yılında Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığına toplam 3 milyar 115 milyon 407 bin lira ödenek tahsis edilmiş olup, söz konusu ödeneğin yüzde 99,98’ine tekabül eden 3 milyar 115 milyon 14 bin lirası kullanılmıştır. Kesin hesap masraflarının yüzde 53’ü personel giderleri olup, geri kalanını sermaye giderleri, mal ve hizmet alımları oluşturmuştur. Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığının 2022 yılı ödeneği 5 milyar 176 milyon 92 bin lira olup, 2023 yılı Bütçe Kanunu Teklifi’nde 7 milyar 729 milyon 120 bin lira ödenek tahsisi öngörülmüştür.”

“Milli Güvenlik Siyaseti Dokümanı hazırlandı”

Milli güvenlikle ilgili bir başka stratejik kurum olan Ulusal Güvenlik Heyeti Genel Sekreterliğinin, ulusal güvenliğin sağlanması ve ulusal maksatlara ulaşılması hedefiyle iç ve dış güvenlik ile savunma siyasetine ait hareket stillerine ilişkin temelleri kapsayan Ulusal Güvenlik Siyaseti Belgesi’ni hazırladığını bildiren Oktay, Genel Sekreterlik bünyesinde Hibrit Tehditler Analiz Merkezi’nin teşkil edildiğini, Nisan 2022’de faaliyete geçirilerek Ağustos 2022’de Hibrit Tehditlerle Mukabele Strateji Evrakı ve Hareket Planı’nın yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Genel Sekreterliğin 2021 yılı kesin hesap masrafının 41 milyon 736 bin lira olduğu bilgisini veren Oktay, “2022 yılı bütçesindeki ödeneği 73 milyon 72 bin liradır. 2023 yılı bütçe teklifi 114 milyon 297 bin lira olarak öngörülmüştür.” diye konuştu.

Fuat Oktay, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Gösterdiği sarsılmaz irade ile ülkemizi global bir aktör haline getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, önümüzdeki yıl yeni muvaffakiyet kıssaları yazmaya devam edeceğiz. Bütçe çalışmalarına katkı veren başta Plan ve Bütçe Komitesinin bedelli Lideri ve üyelerine, milletvekillerimize, emeği geçen tüm arkadaşlarımıza, Bakanlıklarımıza, kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına bağlı, ilgili ve alakalı kurum ve kuruluşların Bütçe ve Kesin Hesaplarının ülkemiz ve milletimiz için iyi olmasını diliyorum.”

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vip elit istanbul escort bayan numaraları
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort