Haber

Kılıçdaroğlu’ndan 4 ayaklı mesaj

BURSA (İGFA) – CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa’da endüstrici ve iş insanlarıyla akşam yemeğinde bir ortaya geldi. Bursa Vilayet Lideri İsmet Karaca, Genel Lider Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, Bursa milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Orhan Sarıbal, Yüksel Özkan ve Erkan Aydın’ın hazır bulunduğu toplantıda, başta Faik Öztrak olmak üzere CHP’nin üst seviye yöneticileri de Kılıçdaroğlu’na eşlik etti. Podyum Davet’in bin 300 kişilik salonunda gerçekleşen toplantıya Bursa iş dünyası da ağır ilgi gösterdi.

HERBİRİMİZİN BAŞINDAKİ SORU: “TÜRKİYE BU BADİREDEN NASIL ÇIKAR?”

Millet İttifakı partilerinin vilayet liderlerinin da katıldığı toplantıda, CHP Bursa Vilayet Lideri İsmet Karaca’nın selamlama konuşmasının akabinde kürsüye çıkan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Türkiye’nin yaşadığı pek çok sorunu ben de biliyorum, siz de biliyorsunuz. İş insanları olarak elini taşın altına koyan insanlarsınız. Ülkeyi büyütmek, istihdam yaratmak, güçlü bir Türkiye inşa etmek, kazanmak, kazandığını harcamak, devletine vergi vermek, adalet doygusunun güçlenmesini sağlamak ve bu beklenti içinde misyon yapmak, çalışmak hepimizin beklentisi.

Var olan problemler malum. Her birimizin başında büyük soru işaretleri var. Türkiye bu badireyi nasıl aşar, nasıl aydınlığa çıkar? Her şeyden evvel, şayet bir yol ve formül öneriyorsanız onun sağlıklı ve dengeli bir stratejisinin olması lazım. Elinizde dengeli bir strateji yoksa, bir strateji geliştirmemişseniz sorunu çözemezsiniz. Yani ‘akşam yatayım, sabah kalkayım, sorunu çözeyim’ değil. Planlı, programlı, öngörülebilir, sürdürülebilirliği olan bir stratejinizin olması lazım. Bu stratejiyi değeli iş beşerlerine anlatmak isterim. Bu türlü bir stratejiniz var, bunu hayata geçirmek istiyorsanız meseleleri çözebilirsiniz. Lakin halk ile birlikte, demokratik kurallar içinde.”

“TÜRKİYE’NİN DÖRT AYAKLI STRATEJİYE İHTİYACI VAR”

“Dört ayaklı bir stratejiyi hayata geçiremezse Türkiye, asla ve asla başarılı olamaz. Dört ayaklı bir stratejiyi, yani iç içe geçen halkaları bir ortada tutamaz ve büyütemezse Türkiye, bölgesinde de dünyada da kelamı geçen bir ülke olamaz. Nedir bunlar? Birincisi şu; demokrasi. Yani can ve mal güvenliği. Bir iş insanın, dünyanın neresinde olursa olsun yatırım yaparken aradığı, can ve mal güvenliğidir, adalettir, demokrasidir. Bunlar var mı? Yok. Gittim, ABD’ye ve İngiltere’ye de gittim. Almanya’ya da gideceğim. Hangi adımları atmalıyız diye bu arayış içinde gittim. Bunu daha sonra sizler ve halkımız ile ayrıntılı paylaşacağız. Demokrasi dediğimiz, fikir özgürlüğü demektir. Demokrasi dediğimiz, yargı bağımsızlığı demektir, güçler ayrılığı demektir. Demokrasi, kanıyı söz özgürlüğü, insanların fikirlerinden dolayı suçlanmaması, medya özgürlüğü demektir. Bunların olduğu bir çerçeve, iş dünyasına itimat verir. Münasebetiyle rastgele bir iş insanı, rastgele bir yerde haksızlığa uğradığında, adalet sisteminin hakkını teslim edeceği yolunda güçlü irade sergilediğini düşünecek. ‘Ben haksızlığa mı uğradım, o zaman mahkemeye başvurur, hakkımı ararım.’ Bu türlü bir adalet hissini hem içselleştirmek hem de direkt doğruya hayata geçirmemiz gerekiyor.”

“BİLGİYE DAYALI EKONOMİ OLMAZSA, KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜN ÜRETEMEZSİNİZ”

“İkinci bir adımımız daha var; üreten Türkiye. Soru şu; neyi üreteceğiz? Neyi üreteceğiz, ürettiğimiz şeyden ne kazanacağız? Beş TIR dolusu makine alışı yapabilirsiniz, satabilirsiniz, yeterli de gelir elde edebilirsiniz. Emin olun, biri çanta ile gelip sizden daha fazla para kazanıyorsa oturup düşünmemiz gerekir. Bilgi iktisadı dediğimiz bir kavram var. Bizim siyasetçilerin bilmediği, hiç akıllarına dahi gelmeyen bir kavram. Bilgiye dayalı iktisat şayet olmazsa Türkiye, katma kıymeti yüksek eser üretemez. Bilgiye dayalı iktisat ne demektir? Üniversitelerinin bilgi ürettiği, endüstricinin de üretilen bilgiyi elle tutulur metaya dönüştürdüğü bir süreçtir. Sürdürülebilirliği olan bir süreçtir. Üniversite bilgi üretecek ki endüstrici o bilgiyi elle tutulur metaya dönüştürsün. O vakit soru şu; üniversiteler bilgiyi nasıl üretir? Fikir özgürlüğünün olmadığı bir yerde asla ve asla hiçbir üniversite bilgi üretemez. Ters niyetlerin ne kadar pahalı olduğunu herkesin bilmesi lazım. Bilhassa siyasetçilerin bilmesi lazım. Alışılmamış düşündü diye bir insanı mahpusa atarsanız, farklı düşündü diye insanları cezalandırırsanız, üniversiteden hocayı atarsanız, sizin attığınız hoca Almanya, İngiltere, Fransa’da iş bulabiliyor ve davet geliyorsa bir sıkıntımız var demektir. Üniversiteleri vasatlaşıyorsa bir ülkenin, orada katma pahası yüksek eser üretme bahtınız yoktur.”

“ÜNİVERSİTE BİLGİ ÜRETMİYORSA, SONUMUZ İYİ DEĞİLDİR”

“Bizim üniversitelere bakalım. Hiçbir şeyi anlatmayıp, şu Boğaziçi Üniversitesi’ne bakın. Dünyanın en saygın üniversitelerinden birisiydi. O üniversitede profesörlük mesleği alamayacak olan birisini üniversiteye rektör olarak atarsanız o üniversitedeki hocaların büyük bir kısmı, dünyanın en saygın üniversitelerinde davet alır ve oraya sarfiyat. MIT’ye gittim. Dünyanın bir numaralı üniversitesi, teknoloji açısından. Harika. İngiltere’de iki üniversiteye gittim. Harvard, Oxford’ta gittim. Bizim çok sayıda bilim insanımız ve pırıl pırıl gençlerimiz var. Hepsi, ‘Türkiye’ye demokrasi, özgürlük gelecek ve ben gelip kendi ülkemde çalışacağım ve kazanacağım’ diyor. Şayet üniversite bilgi üretmiyorsa sonumuz pek güzel değildir.”

Bir yol ayrımındayız. Benim sorumluluğum var. Bunun farkındayım. Benim sorumluluğum ne? Gelişen ülkelerin attığı her adımı Türkiye’de atmak, bunun yolunu ve yolunu açmak. Benim dışımda her bir yurttaşın ve bireyin de sorumluluğu var. Tek tek her birimizin sorumluluğu var. Biz bunu yapabilirsek sorunu çözeceğiz. Demek ki evvel demokrasiyi getireceğiz, sonra bilgi iktisadını, yani üniversiteleri bilgi üreten, saygınlığı olan, dünyanın en parlak beyinlerini kendi ülkesinde toplayan ve biriktiren yeni bir iktisat.

“YÜKSEK YETENEK İNŞASI KAVRAMI ÇOK ÖNEMLİ”

‘Yüksek yetenek inşası’ diye bir kavram var. Birinci bu mevzuda adımı atan ülke, İngiltere. Dominyonlardan en zeki çocukların tamamını İngiltere’ye çağırdı. Onlar buharlı motoru keşfettiler, sanayi ihtilalini başlattı. Sonra ABD’liler, Silikon Vadisi’ni kurdu. Onlar da dünyanın her tarafından en nitelikli insanlara, en zeki insanlara ‘Gelin’ dediler, ‘her türlü imkanı size sağlıyoruz, yeter ki yeni buluşlara imza atın’ dediler. Artık gazetelerde okuyorsun, ‘Çin ve ABD arasında kavga var’ diye. Hengamenin temeli ne? Arbedenin temeli, en yetenekli insanları hangi ülke barındıracak, kendi ülkesinde.”

“BİZE GELİNCE, PARLAK BEYİNLERİ CEZALANDIRIYORUZ VE YURT DIŞINA GİDİYOR”

“Biz ise en parlak beyinleri cezalandırıyoruz ve bunlar yurt dışına gidiyor. ‘Türkiye’ye gelecek misin?’ ‘Evet, ama demokrasi olması lazım. Ben ülkemde çalışmak istiyorum, üniversitenin özerk olması lazım. Ben üniversitede araştırma yaparken kimsenin bana dokunmasını istemiyorum’ diyor. Emin olun, İngiltere ve ABD’de o üniversiteleri gezdiğimde, oranın üniversite olduğunu aslında görüyorsunuz, öğrenci ile hocaların nasıl iç içe çalıştığını, insanların nasıl sohbet ettiklerini. Yüksek tavandan yerler, tasarım, yapay zeka, sanat iç içe geçmiş vaziyette. Ben, sanatın teknoloji ile yakın ilişkisi olduğunu, emin olun oraya gidince biraz daha gözlerimle gördüm ve şahit oldum. Biz, bunların hiçbirisini yapmıyoruz. Kısır tartışmaların içinde bir siyaset. Daima bunları tartışıyoruz. Bütün gücümüzü öbür alanlara harcıyoruz.

Bakın, Gazi Mustafa Kemal de bu mevzuda kıymetli adımlar attı. Cumhuriyet’in kuruluş yıllarına bakın. En zeki çocuklar seçildi ve yurt dışına gönderildi. Sanattan, kültürden, matematikten, fizikten, her alanda yetenekli çocuklar gönderildi. Ne oldu biliyor musunuz? Bu kanun yürürlükten kaldırıldı. Yoksul bir ailenin yüksek yetenekli çocuğunu düşünün, nasıl gönderecek çocuğunu yurt dışına?

Yetenekli çocuklarımız ve evlatlarımız var. Hepsine sahip çıkmamız lazım. Matematikte Türkiye yedincisi fakat kelamlı imtihanda eleniyor. Zira dayısı, akrabası, siyasal gücü olan oraya giriyor. Bu çocuk, ben adım üzere eminim, birçok ülke onu kapacaktır. Yetenekler oraya gidecektir.

Bir; demokrasiyi büyüteceğiz. Demokrasisi gelişmemiş hiçbir ülke gelişmemiştir. İki; katma pahası yüksek eser üreten, bölgesinde güçlü bir Türkiye. Üniversiteleri bilgi üreten, üniversitelerin özgür olduğu, adalet hissinin güçlü olduğu bir Türkiye. Hiç kimsenin ‘adaletsizliğe uğrar mıyım’ diye bir telaş duymadığı Türkiye. Seyyar mahkemeler, yargıçların olmadığı bir Türkiye. Üçüncü; güçlü bir toplumsal devlet. ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ diye, hepimizin sık sık yeri geldiği vakit tekrar ettiğimiz cümle var. Herkesin karnını doyurduğu bir Türkiye inşa etmek zorundayız. Güçlü bir toplumsal devlet olmalı. O vakit fabrikada üreten personel de keyifli olacaktır, onun işvereni olan kişi de keyifli olacaktır. O malları tüketen bizler de memnun olacağız. Güçlü bir toplumsal devlet inşa etmek zorundayız. Güçlü bir toplumsal devletin inşasında elbette ki fedakarlık geliyorsa fedakarlığa katlanacağız. Güçlü bir toplumsal devletin inşasında, Memleketler arası Çalışma Örgütü’nün öngördüğü 9 sigorta kısmını da Türkiye’de uygulamak zorundayız. Yani Aile Dayanakları Sigortası’nın da olması lazım. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi lazım, her konutta taban gelir garantisinin olması, insan onurunun korunması, insanların yoksulluğunun teşhir edilmemesi lazım. Yani insanı insan olarak kabul etmek ve kıymetlendirmek lazım.”

“HAYATI DURDURMAK, DÜNYAYA SIRT ÇEVİRMEK DEMEKTİR”

“Hayatı durdurmak, dünyadaki gelişmelere sırt çevirmek demektir. Geçen. Gençlik Kollarından bir küme arkadaş geldi, ‘Biz hepimiz aynı şeyi düşünüyoruz’ dedi. ‘Siz hayatı durdurmuşsunuz’ dedim. Hepiniz birebir şeyi düşünüyorsanız sizin gelişme, yeni bir kanıyı yaratmaya ya da farklı bir şey yapma talihiniz kalmadı’ dedim. Aksini düşüneceksiniz, farklı düşüneceksiniz, neden bu bu türlü oluyor diye düşüneceksiniz. Güçlü toplumsal devlet ve üreten Türkiye derken eğitim sisteminin de yenide revize edilmesi lazım. Eğitim sisteminin zirveden tırnağa revize edilmesi lazım. Başarılı eğitim nedir? Bana nazaran tek bir şey vardır. Merak hissini büyütüyorsanız o eğitim, başarılı eğitim demektir. Merak hissinin büyütüldüğü eğitim sistemi, dünyanın en başarılı eğitim sistemidir. Öbürü ezberdir. Biz ne yapıyoruz; merak eden ve soru sorana ‘Sus, konuşma’ diyoruz. O kadar içselleştirdik ki bunu, ‘Yeni icat çıkarma’ diyoruz.

Sürdürülebilirlik temelinde yatan kavram var; liyakat. Yani işi ehline teslim etmek. Şayet üniversite kendi kültürünü oluşturursa… Gidiyorsunuz İngiltere’ye, ‘Siyasiler müdahale ediyor mu?’ ‘Ne demek?’ Bu türlü bir soruyu sormak bile onlar için garip bir şey. İşi ehline teslim ettiğiniz vakit zincir kendi içinde yürümeye başlar. Bu stratejiyi hayata geçirmezseniz kendi içinde arbede eden toplum geldik ve bu türlü gideriz.”

“ÖNYARGILARLA ÜLKE YÖNETİLMEZ”

“İnsanları, ‘ben her şeyi biliyorum’ egosunun dışında, ‘biz her şeyi nasıl öğrenebiliriz’ noktasına taşımamız lazım. Önümüzde bir süreç var. O süreç içerisinde her biriniz sandığa gideceksiniz, oy kullanacaksınız. Demokrasiyi savunuyorsanız, evlatlarınızı düşünüyorsanız, Türkiye’nin süratli bir formda büyümesini istiyorsanız yapacağınız bir şey var: Elinizi vicdanınıza koyup oy kullanmaktır. Bütün lakin bütün önyargılardan arınmanız lazım. Önyargılarla ülke yönetilmez, siyasal tercihte bulunulmaz. Aklı, mantığı, bilgiyi öncelememiz lazım.”

“TÜRKİYE’YE YENİ BİR YOL HARİTASI HAZIRLIYORUZ”

“Kasım sonu, aralık başında… Hem ABD, İngiltere, Almanya’daki gelişmeleri de içeren, Türkiye nasıl bir atak yapabilir, bu atılımın parametreleri neler olmalıdır, bununla ilgili de çalışma yapıyoruz şu anda. Akademik dünyadan da iş dünyasından da yararlanıyoruz. Türkiye’de hakikaten son derece başarılı bilimsel çalışmalara imza atan insanlarımız var, onlarda da yararlanıyoruz. Türkiye’ye yeni bir yol haritası hazırlıyoruz. Onun da çalışmaları bu stratejinin içinde. Kaynaklarımızı verimli kullandığımız vakit Türkiye, bütün büyük gelişmelere rahatlıkla imza atabilir.”

“ERDOĞAN’IN DAMADI OLAN İŞ İNSANI İLE DE GÖRÜŞTÜM”

“Ben, SİHA’ları yapan, artık Sayın Erdoğan’ın damadı olan iş insanı ile de görüştüm. Daha evlenmeden evvel görüştüm. İkitelli’deki ofisinde görüştüm. Yaptığı başarılı çalışmaları orada gördüm. O vakit babası da hayataydı. Mahzurlar var mı? Manilerin kaldırılması için her türlü çabayı gösteririz. Zira bilime bedel verip, bilimden yola çıkarak üretim yapmak, dünyayı değiştirmek demektir. İnsanoğlu, tekerleği 1 milyon yılda buluyor. Artık her saniyede birden fazla buluş var ve Türkiye bunun neresinde?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vip elit istanbul escort bayan numaraları
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort